Historie Amazon.com: Z garáže na světový trůn e-commerce

25.09.2019

Fascinuje vás síla největšího internetového prodejce na světě? Projděte si úchvatnou historii značky Amazon, která vznikla díky výjimečnému vizionáři, Jeffu Bezosovi.

Amazon.com je nejsilnější a největší internetový prodejce na světě. Dnes lidé z celého světa nakupují knihy, hudbu, filmy, oblečení, elektroniku, všechno... přímo z Amazonu a od partnerských společností.

Kdo jiný se může pyšnit takovou nabídkou nadstandardních služeb, jako jsou například Amazon Prime, databáze filmů nebo třeba cloudové řešení Amazon AWS (Amazon Web Services)?

Přitom Jeff Bezos začal poměrně nenápadně...

Pokud i vy začínáte na Amazonu, stáhněte si e-book zdarma.

Jedna garáž, jeden člověk, velké sny a odhodlání

Příběh Amazon.com začal psát Jeff Bezos v roce 1994 v malé garáži. Žádné velkolepé sklady, žádné speciální vybavení. Jen ta jedna garáž v Bellevue ve Washingtonu.

A schopnost získat solidní investice. Jeff Bezos prvně oslovil podnikatele Nicka Hanauera, který do něj zainvestoval 40 tisíc dolarů. Následovala investice 100 tisíc dolarů od Toma Alburga, která pomohla zdokonalit webové stránky a uživatelskou přívětivost.

Už během prvního měsíce podnikání Jeff Bezos odeslal objednávky do všech 50 států USA a položil tak základy amerického Amazonu. Přitom byly jediným produktem knihy.

Někdo by byl spokojený, ale Jeff Bezos vždycky myslel dopředu. Chtěl vytvořit online komunitu, která by se na Amazonu sdružovala a pomáhala si při nakupování. Proto přidal funkci přidávání zákaznických recenzí. A to si zákazníci samozřejmě oblíbili.

Vlastní sklady a rozšíření Amazonu do Evropy

V roce 1997 přidal Amazon ke knihám sortiment filmů a hudby. V roce 1998 otevřela společnost první pobočky ve Velké Británií, Německu a dosah Amazonu se pomalu začal šířit Evropou.

V roce 1999 Amazon vybudoval 4 velké sklady v Nevadě s jasným úkolem - plnit objednávky, kterých přibývalo a přibývalo.

Vylepšení, která mění tvář e-commerce

V roce 2001 přidal Jeff Bezos funkci, která nakupujícím umožnila nakouknout do knihy. Funkce se stala ihned populární, protože pomohla zákazníkům, aby nekupovali zajíce v pytli.

Populární se brzy stal i Amazon Marketplace, který dovoluje prodávat použité produkty, samozřejmě s malou provizí pro Amazon. Zároveň se začaly rodit spolupráce s mnoha společnostmi, které mohly nabízet své prostřednictvím webu Amazon.com.

Trvalý růst a úspěch, který nezná hranice

V roce 2009 Amazon oznámil výši prodejů za čtvrté čtvrtletí roku 2008: 6,7 miliardy dolarů. V téhle době měl Amazon k dispozici obrovské sklady ve 12 státech USA a v 8 dalších zemích.

V roce 2017 Amazom celosvětově zaměstnával více jak 500 000 lidí po celém světě. Šíření značky po světě a po Evropě tak pro mnoho lidi znamená skvělou příležitost práce, ve které se lze vypracovat od skladníka až po manažery a ještě výš. Amazon tak není pouze internetový obchod, ale fenomén, který letí stále vpřed.

Další expanze Amazonu na východ je velkým otazníkem

Amazon má v Evropě 5 trhů: Německo, Velká Británie, Francie, Španělsko, Itálie. S otevřením skladů Amazonu v Dobrovízi za Prahou však Amazon neotevřel českou pobočku - od listopadu 2017 je přesměrovaný na německou verzi. Takže český Amazon prakticky neexistuje.

Aktuálně nikdo netuší, kam Amazon v Evropě přesně směřuje. Ale je zřejmé, že expanduje na východ: Otevírá nové sklady v Polsku.

Mají se středo a východoevropské e-shopy obávat velkého hráče?

Těžko říct.

Možná pomůže zvednout standardy služeb, dodání produktů a ulehčí spotřebitelům život.

Štěstí ale přeje připraveným: Výhodnější je prodávat zboží a budovat značku na Amazonu v klidu, než vás k tomu donutí masivní vstup na daný trh. Nebo v případě, kdy dospěje další generace, která dává Amazonu přednost a hledá na něm svou oblíbenou lokální značku.

Jak na to?

Gabriela pro vás napsala e-book

  • Chystáte se na vstup na Amazon Marketplaces?
  • Neznáte náklady, které jsou s Amazonem spojeny?
  • Potřebujete se zorientovat v Amazon názvosloví?
  • Chcete znát vhodné produkty pro Amazon?

E-book pro začínající prodejce na Amazonu ZDARMA