Jeff Bezos a jeho začátky: Jak se z kluka z nemajetné rodiny stal jeden z nejbohatších lidí světa?

01.05.2022

Jeff Bezos se v průběhu několika let stal asi nejznámějším člověkem na planetě, a to nejen díky své společnosti Amazon, ale i ve spojitosti s nálepkou jednoho z nejbohatších lidí světa. O první příčku se již několik let pere s neméně slavným Elonem Muskem, který se řadí mezi jeho největší rivaly. Jak se Jeff Bezos dostal ke svému bohatství a úspěšné kariéře?

Ani Jeff Bezos neměl lehké dětství

U většiny úspěšných podnikatelů se můžeme dočíst, že jim potřebnou půdu pro podnikání připravili již jejich rodiče, nebo jim alespoň půjčili peníze do začátku. Jeff Bezos je však výjimkou, a to ve všech ohledech.

V 60. letech se totiž narodil do nemajetné rodiny, která měla často velké problémy s tím, aby vyšla s napjatým rodinným rozpočtem. Jeho dětství tedy nebylo zrovna nejjednodušší, ale útěchou mu bylo alespoň studium, kterého zavedlo až na prestižní univerzitu v Princetonu.

Nadějné začátky na Wall Street

I když vystudoval elektro a inženýrství, rozhodl se nakonec pro úplně jinou kariéru. Jeho kroky mířily ihned po ukončení studií na Wall Street, kde se mu podařilo vypracovat v úspěšného investora a zaměstnance v jedné z investičních společností. Už v té době ho však čím dál tím častěji napadaly myšlenky ohledně vlastního podnikání, které u něj nakonec převládly.

Počátek marketplaces a založení Amazonu

Poté co opustil finanční trhy, rozhodl se rozjet vlastní business v podobě prvního online knihkupectví. Za nedlouho založil společnost Amazon, a to konkrétně v roce 1994. Aniž by to Jeff Bezos věděl, položil tak základy všech současných marketplaces, kde aktuálně probíhá prodej prakticky všeho od potravin až po elektroniku.

Na začátku nikdo Amazonu moc nevěřil a většina analytiků ho spíše považovala za rychlí start-up, který brzy ukončí svoji činnost. V tom se ale spletli a již v roce 1997 byly upsány na burzu první akcie Amazonu. O pár let později společnost zařadila do své nabídky i elektronické knihy, které se staly doslova hitem, a postupně se začaly přidávat další stovky produktů od prodejců z celého světa.


Přemýšlíte nad vstupem na marketplaces? Pomůžeme vám se založením prodejního účtu, listingem produktů, nebo napojením na váš e-shop.

Gabriela pro vás napsala e-book

  • Chystáte se na vstup na Amazon Marketplaces?
  • Neznáte náklady, které jsou s Amazonem spojeny?
  • Potřebujete se zorientovat v Amazon názvosloví?
  • Chcete znát vhodné produkty pro Amazon?

E-book pro začínající prodejce na Amazonu ZDARMA