Jeff Bezos a jeho začiatky: Ako sa z chlapca z nemajetnej rodiny stal jeden z najbohatších ľudí sveta?

01.05.2022

Jeff Bezos sa v priebehu niekoľkých rokov stal asi najznámejším človekom na planéte, a to nielen vďaka svojej spoločnosti Amazon, ale aj v spojitosti s nálepkou jedného z najbohatších ľudí sveta. O prvú priečku sa už niekoľko rokov bije s nemenej slávnym Elonom Muskom, ktorý sa radí medzi jeho najväčších rivalov. Ako sa Jeff Bezos dostal k svojmu bohatstvu a úspešnej kariére?

Ani Jeff Bezos nemal ľahké detstvo

U väčšiny úspešných podnikateľov sa môžeme dočítať, že im potrebnú pôdu na podnikanie pripravili už ich rodičia, alebo im aspoň požičali peniaze do začiatku. Jeff Bezos je však výnimkou, a to vo všetkých ohľadoch.

V 60. rokoch sa totiž narodil do nemajetnej rodiny, ktorá mala často veľké problémy s tým, aby vyšla s napätým rodinným rozpočtom. Jeho detstvo teda nebolo práve najjednoduchšie, ale útechou mu bolo aspoň štúdium, ktorého zaviedlo až na prestížnu univerzitu v Princetone.

Nádejné začiatky na Wall Street

Aj keď vyštudoval elektro a inžinierstvo, rozhodol sa nakoniec pre úplne inú kariéru. Jeho kroky mierili ihneď po ukončení štúdií na Wall Street, kde sa mu podarilo vypracovať v úspešného investora a zamestnanca v jednej z investičných spoločností. Už v tej dobe ho však čím ďalej tým častejšie napadali myšlienky ohľadom vlastného podnikania, ktoré uňho nakoniec prevládli.

Začiatok marketplaces a založenie Amazonu

Potom čo opustil finančné trhy, rozhodol sa rozbehnúť vlastný biznis v podobe prvého online kníhkupectva. Zanedlho založil spoločnosť Amazon, a to konkrétne v roku 1994. Bez toho, aby to Jeff Bezos vedel, položil tak základy všetkých súčasných marketplaces, kde aktuálne prebieha predaj prakticky všetkého od potravín až po elektroniku.

Na začiatku nikto Amazonu veľmi neveril a väčšina analytikov ho skôr považovala za rýchly startup, ktorý čoskoro ukončí svoju činnosť. V tom sa ale pomýlili a už v roku 1997 boli upísané na burzu prvé akcie Amazonu. O pár rokov neskôr spoločnosť zaradila do svojej ponuky aj elektronické knihy, ktoré sa stali doslova hitom, a postupne sa začali pridávať ďalšie stovky produktov od predajcov z celého sveta.Gabriela radí ako začať predávať na Amazone

  • Potrebujete vysvetliť pojmy FBM a FBA?
  • Máte zmätok v jazykových variantoch Amazonu?
  • Neviete na akom Amazon trhu začať?
  • Potrebujete poznať aspoň počiatočné náklady?
  • Riešite či máte vhodné produkty pre Amazon?

Na tieto, ale aj veľa ďalších otázok vám odpoviem v mojom e-booku zdarma.