Jeff Bezos i jego początki: Jak chłopiec z biednej rodziny stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie?

2022-05-01

Z biegiem lat Jeff Bezos stał się chyba najbardziej znanym człowiekiem na świecie, nie tylko ze względu na swoją firmę Amazon, ale także w związku z etykietą jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Od kilku lat walczy o pierwsze miejsce z równie znanym Elonem Muskiem, który jest jednym z jego największych rywali. Jak Jeff Bezos dostał się do swojego bogactwa i udanej kariery?

Jeff Bezos też nie miał łatwego dzieciństwa

Dla najbardziej odnoszących sukcesy przedsiębiorców możemy przeczytać, że ich rodzice przygotowali już niezbędną ziemię pod ich działalność lub przynajmniej na początku pożyczyli im pieniądze. Ale Jeff Bezos jest pod każdym względem wyjątkiem.

W latach 60. urodził się w biednej rodzinie, która często miała duże trudności z utrzymaniem napiętego budżetu rodzinnego. Jego dzieciństwo nie należało więc do najłatwiejszych, ale pocieszeniem były przynajmniej studia na prestiżowym Uniwersytecie Princeton.

Pełne nadziei początki na Wall Street

Chociaż studiował elektrotechnikę i inżynierię, ostatecznie zdecydował się na zupełnie inną karierę. Jego kroki skierowane były zaraz po ukończeniu Wall Street, gdzie udało mu się wyrosnąć na odnoszącego sukcesy inwestora i pracownika jednej z firm inwestycyjnych. Jednak już wtedy coraz częściej stawiał czoła wyobrażeniom o własnym biznesie, które ostatecznie zwyciężyły.

Początek marketplaces i powstanie Amazon

Po odejściu z rynków finansowych postanowił założyć własny biznes w postaci pierwszej księgarni internetowej. Wkrótce założył Amazon, konkretnie w 1994 roku. Nie wiedząc o tym, Jeff Bezos położył podwaliny pod wszystkie obecne rynki - marketplaces, na których obecnie sprzedaje się praktycznie wszystko, od żywności po elektronikę.

Na początku nikt nie ufał Amazonowi zbytnio, a większość analityków postrzegała go jako dynamiczny startup, który wkrótce miał zostać zamknięty. Mylili się jednak i w 1997 roku na giełdzie pojawiły się pierwsze akcje Amazona. Kilka lat później firma dodała do swojej oferty e-booki, które dosłownie stały się hitem, a stopniowo zaczęła dodawać setki innych produktów od detalistów z całego świata.