7 věcí, na které si dát pozor při startu prodávání na Amazonu

06.08.2019

Rozhodli jste se podnikat na Amazonu? Vytvořte si obchodní plán a optimalizujte svůj byznys s tímto gigantem. V článku se dozvíte, na co si dát pozor v začátcích.

Amazon je skutečný obr e-commerce. Podle statistik v roce 2018 prodávaly na Amazonu více jak 2 miliony obchodníků po celém světě.

To samozřejmě láká další a další prodejce, protože Amazon disponuje robustní infrastrukturou a rozsáhlou distribuční sítí. Proto je prodej na Amazonu vhodný jak pro firmy, které teprve vznikají, tak i pro zavedené společnosti, které chtějí rozšířit pole působnosti.

Pokud začínáte na Amazonu a zajímají vás i další pojmy, stáhněte si e-book zdarma.

Prodej na Amazonu jako "profesionál" vs. "jednotlivec" a mnoho dalších zajímavostí o prodeji na Amazonu
Prodej na Amazonu jako "profesionál" vs. "jednotlivec" a mnoho dalších zajímavostí o prodeji na Amazonu

1. Volba správného Amazon trhu

Ne každý produkt je vhodný pro prodej na Amazonu a ne každý trh je připravený na vaše produkty. Je třeba si předem promyslet, na jakém trhu můžete uspět. Amazon prodává na těchto trzích:

Amerika

Amazon.com
Amazon.ca
Amazon.com.mx
Amazon.com.br

Asie-Pacifik

Amazon.co.jp
Amazon.in
Amazon.au
Amazon.cn

Evropa

Amazon.co.uk
Amazon.de
Amazon.it
Amazon.es
Amazon.fr

Turecko

Amazon.com.tr

UAE

Amazon.ae

2. Prodej na Amazonu jako "profesionál" vs. "jednotlivec"

Pokud se chcete na prodej přes Amazon vrhnout naplno, pravděpodobně plánujete prodávat více než 50 produktů měsíčně. Zaregistrujete-li se jako "profesionál" zaplatíte Amazonu 39,99 $ měsíčně kromě dalších poplatků.

Jako jednotlivec nejspíš prodáte jednotky produktů měsíčně. Amazonu zaplatíte 0,99 $ měsíčně plus další poplatky.

Když se bavíme o dalších poplatcích, počítejte, že si "ulehčíte" o dalších 6 až 20 % z prodeje, přičemž 15 % je průměrná částka (výše závisí na tom, v jaké kategorii prodáváte).

Amazon je však na začátečníky perfektně připravený. Stačí kliknout na odkaz pro požadovaný trh a otevře se vám průvodce:

https://services.amazon.co.uk

https://services.amazon.de

https://services.amazon.com

https://services.amazon.fr

https://services.amazon.it

https://services.amazon.es

3. Amazon FBM vs. FBA

Chcete mít po starostech s logistikou? Využijte program FBA, který za vás přebírá veškerou logistiku jako skladování produktů, balení, expedici... Amazonu sice zaplatíte víc, ale v konečném důsledku ušetříte čas i náklady. Další významnou výhodou programu FBA je, že Amazon zpracovává vrácení produktů.

Přečtěte si více o programu FBA.>>

Oproti tomu program FBM (Fulfilled by Merchant) znamená, že si jako prodejci své produkty posíláte zákazníkům sami. Jste tedy zodpovědní za plnění svých objednávek. Je nutné zvážit, zda je pro vás tato metoda výhodná. Vyplatí se vám to? Máte pro FBM dostatečnou kapacitu?

Přečtěte si více o programu FBM.>>

4. Hledáte pomoc při prodeji na Amazon? Důvěřujte, ale prověřujte

Jestli chcete s prodejem na Amazonu pomoci, hledejte důvěryhodné zdroje. Kde kdo vám naslibuje, že vás naučí zaručeně prodávat. Dejte si ale pozor, aby to nebyly vyhozené peníze.

Na druhou stranu, když se svěříte do péče profesionála, začnete na Amazonu prodávat rychleji a s lepšími výsledky.

Seznamte se s prodejem na Amazon workshopu.>>

Je to nejmenší krůček, díky kterému zjistíte, jak prodávat na Amazonu a jestli je pro vás vůbec Amazon vhodný.

5. Podnikání na Amazonu rozvíjejte postupně

Nezavádějte zbytečně příliš mnoho produktů najednou. Je mnohem snazší soustředit se zpočátku na několik produktů a optimalizovat jejich prodej. Když je úspěšně zalistujete, vrhněte se na další, pak další...

Čím více produktů prodáváte, tím vzniká více příležitosti pro dělání chyb. Nesnažte se zkrátka dělat hned všechno najednou.

6. Zamyslete se nad cenotvorbou

Být nejlevnější a prodat maximum produktů s nižší marží? Nebo "zkopírovat" cenotvorbu stávajícího e-shopu? To, co vám funguje na lokální trhu, nemusí na Amazonu.

Proto si důkladně promyslete, s jakou cenotvorbou na Amazon vstoupíte. Pokud uděláte v pricingu hned na začátku chybu, bude se vám velmi těžko odstraňovat.

7. Sbírejte pozitivní recenze

Jakmile začnete na Amazonu prodávat, udělejte všechno proto, abyste nakupujícím nabídli kvalitní služby. I když narazíte na problémového zákazníka. Bohužel platí, že zákazník má vždycky pravdu.

Pokud dostanete příliš negativních recenzí, vaše "skóre" na Amazonu klesne a vy ztratíte dlouho budovanou pozici. Vezměte v potaz to, že Amazon vždy stojí spíš za svým zákazníkem, protože ten je pro něj veledůležitý.

Už teď vám jde z Amazonu hlava kolem a to jste ještě ani nezačali?

Do prodeje na Amazonu vkročte s námi a vše půjde snadněji.

Gabriela pro vás napsala e-book

  • Chystáte se na vstup na Amazon Marketplaces?
  • Neznáte náklady, které jsou s Amazonem spojeny?
  • Potřebujete se zorientovat v Amazon názvosloví?
  • Chcete znát vhodné produkty pro Amazon?

E-book pro začínající prodejce na Amazonu ZDARMA