7 vecí, na ktoré si dať pozor pri štarte predávania na Amazone

06.08.2019

Rozhodliste sa podnikať na Amazone? Vytvorte si obchodný plán a optimalizujte svoj biznis s týmto gigantom. V článku sa dozviete, na čo si dať pozor v začiatkoch.

Amazon je skutočný obor e-commerce. Podľa štatistík v roku 2018 predávali na Amazone viac ako 2 milióny obchodníkov po celom svete.

To samozrejme láka ďalších a ďalších predajcov, pretože Amazon disponuje robustnou infraštruktúrou a rozsiahlou distribučnou sieťou. Preto je predaj na Amazone vhodný ako pre firmy, ktoré ešte len vznikajú, tak i pre zavedené spoločnosti, ktoré chcú rozšíriť pole pôsobnosti.

Podnikanie na Amazone
Podnikanie na Amazone

1. Voľba správneho Amazon trhu

Nie každý produkt je vhodný pre predaj na Amazone a nie každý trh je pripravený na Vaše produkty. Treba si vopred premyslieť, na akom trhu môžete uspieť. Amazon predáva na týchto trhoch:

Amerika

Amazon.com
Amazon.ca
Amazon.com.mx
Amazon.com.br

Ázia-Pacifik

Amazon.co.jp
Amazon.in
Amazon.au
Amazon.cn

Európa

Amazon.co.uk
Amazon.de
Amazon.it
Amazon.es
Amazon.fr

Turecko

Amazon.com.tr

UAE

Amazon.ae

2. Predaj na Amazone ako "profesionál" vs. "jednotlivec"

Ak sa chcete na predaj cez Amazon vrhnúť naplno, pravdepodobne plánujete predávať viac ako 50 produktov mesačne. Ak sa zaregistrujete ako "profesionál" zaplatíte Amazonu 39,99 $ mesačne mimo ďalších poplatkov.

Ako jednotlivec pravdepodobne predáte jednotky produktov mesačne. Amazonu zaplatíte 0,99 $ mesačne plus ďalšie poplatky.

Keď sa bavíme o ďalších poplatkoch, počítajte, že si "uľahčíte" o ďalších 6 až 20 % z predaja, pričom 15 % je priemerná čiastka (výška závisí od toho, v akej kategórii predávate).

Amazon je však na začiatočníkov perfektne pripravený. Stačí kliknúť na odkaz pre požadovaný trh a otvorí sa Vám sprievodca:

https://services.amazon.co.uk

https://services.amazon.de

https://services.amazon.com

https://services.amazon.fr

https://services.amazon.it

https://services.amazon.es

3. Amazon FBM vs. FBA

Nechcete mať starosti s logistikou? Využite program FBA, ktorý za Vás preberá všetku logistiku ako skladovanie produktov, balenie, expedíciu... Amazonu síce zaplatíte viac, ale v konečnom dôsledku ušetríte čas i náklady. Ďalšou významnou výhodou programu FBA je, že Amazon spracováva vrátenie produktov.

Prečítajte si viac o programe FBA. >>

Oproti tomu program FBM (Fulfilled by Merchant) znamená, že si ako predajcovia posielate svoje produkty zákazníkom sami. Ste teda zodpovední za plnenie svojich objednávok. Je nutné zvážiť, či je pre Vás táto metóda výhodná. Oplatí sa vám to? Máte pre FBM dostatočnú kapacitu?

Prečítajte si viac o programe FBM. >>

4. Hľadáte pomoc pri predaji na Amazone? Dôverujte, ale preverujte

Ak chcete s predajom na Amazone pomôcť, hľadajte dôveryhodné zdroje. Kde kto vám nasľubuje, že Vás naučí zaručene predávať. Dajte si ale pozor, aby to neboli vyhodené peniaze.

Na druhú stranu, keď sa zveríte do starostlivosti profesionála, začnete na Amazone predávať rýchlejšie a s lepšími výsledkami.


5. Podnikanie na Amazone rozvíjajte postupne

Nezavádzajte zbytočne príliš veľa produktov naraz. Je oveľa jednoduchšie sústrediť sa spočiatku na niekoľko produktov a optimalizovať ich predaj. Keď ich úspešne zalistujete, vrhnite sa na ďalšie, potom ďalšie...

Čím viac produktov predávate, tým vzniká viac príležitosti pre chyby. Nesnažte sa robiť hneď všetko naraz.


6. Zamyslite sa nad cenotvorbou

Byť najlacnejší a predať maximum produktov s nižšou maržou? Alebo "skopírovať" cenotvorbu existujúceho e-shopu? To, čo Vám funguje na lokálnom trhu, nemusí na Amazone.

Preto si dôkladne premyslite, s akou cenotvorbou na Amazon vstúpite. Ak urobíte v pricingu hneď na začiatku chybu, jej odstraňovanie bude veľmi ťažké.


7. Zbierajte pozitívne recenzie

Byť najlacnejší a predať maximum produktov s nižšou maržou? Alebo "skopírovať" cenotvorbu existujúceho e-shopu? To, čo Vám funguje na lokálnom trhu, nemusí na Amazone.


Preto si dôkladne premyslite, s akou cenotvorbou na Amazon vstúpite. Ak urobíte v pricingu hneď na začiatku chybu, jej odstraňovanie bude veľmi ťažké.

Akonáhle začnete na Amazone predávať, urobte všetko preto, aby ste nakupujúcim ponúkli kvalitné služby. Aj keď narazíte na problémového zákazníka. Bohužiaľ platí, že zákazník má vždy pravdu.

Ak dostanete príliš negatívnych recenzií, Vaše "skóre" na Amazone klesne a Vy stratíte dlho budovanú pozíciu. Vezmite do úvahy to, že Amazon vždy stojí skôr za svojím zákazníkom, pretože ten je pre neho veľmi dôležitý.

Už teraz ste z Amazonu zmätení a to ste ešte ani nezačali? 

Do predaja na Amazonu vkročte s nami a všetko pôjde ľahšie.


Gabriela radí ako začať predávať na Amazone

  • Potrebujete vysvetliť pojmy FBM a FBA?
  • Máte zmätok v jazykových variantoch Amazonu?
  • Neviete na akom Amazon trhu začať?
  • Potrebujete poznať aspoň počiatočné náklady?
  • Riešite či máte vhodné produkty pre Amazon?

Na tieto, ale aj veľa ďalších otázok vám odpoviem v mojom e-booku zdarma.